S wing chun jsem se seznámil v první polovině devadesátých let po předchozích zkušenostech s jinými styly boje. Zde najdete zejména osobní postřehy a zajímavosti k tomuto stylu kung fu.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Reálné a praktické bojové umění, které nemůže být jinak než reálně praktikováno.

 
 

Trénink ve vink čun včera a dnes

Vytvořeno 27.03.2010 18:09:14 | Poslední změna 27.03.2010 18:47:12
Často mi vyvstává otázka, jak se změnila výuka Wing Chun Kung-Fu v posledních několika desetiletích. Tato otázka není častá jen na diskusních fórech, ale i mně i jiným Wing Chun trenérům ji kladou studenti. Ve většině případů není ani zájem objasnit, jaké jsou rozdíly ve výuce během století, nýbrž jaké vyučovací rozdíly tu jsou oproti učení mého učitele nebo Si-Gunga Yip Mana. Každé bojové umění provozované jakkoliv nezávisle na stylu, je přesto úzce spojené s bojovým uměním učitele, který je předával. Vzpomeneme si na různé charakteristiky učitele, u nichž jsme školní výuku zažili.
I já jsem byl dlouho zaneprázdněn touto otázkou a u svého Sifu Lo Man Kam, i u ostatních studentů Yip Mana se na toto ptal. Přitom mne nenapadlo, jak by bylo obtížné, studium u Si-Gunga Yip Mana přesně definovat. Nakonec se mi ukazuje, jak se různí studenti Yip Mana různě učili dle jejich osobního vztahu s ním, i dle doby po kterou jeho školu(školy) navštěvovali, i dle vedení kolegů v té době, počtu spolužáků a na čase, po který celkově školu navštěvovali. První generace studentů jistě získala velmi rozdílné dojmy, než studenti, kteří až později u Yip Mana studovali.
Sifu Lo Man Kam mi sdělil, že první instrukce ve výuce dostával od svého strýce, když ještě žili ve Foshanu. V té době byl ještě malý chlapec a žil spolu se svou matkou, sestrou Yip Mana na stejném dvoře, kde také bydlel jeho strýc Yip Man. Takové dojmy a zkušenosti nelze srovnávat s těmi, které nabyl v Hongkongu, když se začal učit vážně Wing Chun systém u svého strýce.... Zobrazit více
Při rozhovoru s ostatními jeho studenty vyvstávají další faktory, které ovlivňují cvičení. Takto mi Sifu Wang Kiu opakovaně řekl, že tou dobou neměl Yip Man ve škole dřevěné panenka. Řekl, že se naučil své první techniky dřevěného muže jednoho odpoledne v čajovně, kterou se Si Gungem navštívili. Bylo mu Yip Manem řečeno, že nyní by se měl naučit první větu dřevěného panáka. Oba dva přitom seděli proti sobě, Yip Man měl nohy zastrčené pod stolem a požádal Wang Kiua, aby sledoval jeho pohyby ve vzduchu jako zrcadlový obraz. Tak se Sifu Wang Kiu naučil prvních deset pohybů formy dřevěného muže. Dokonce i ve vzdělávání studentů by se tak mělo cvičit a pohyby jednoduše provádět do vzduchu. Někteří studenti cvičili společně a používali sebe samých jako "Living Dummy." Jeden stál jako dřevěný panák a druhý na něm trénoval. Sifu Wang Kiu využívá tuto metodu ještě dnes, když říká, že ve většině škol Wing Chun je tolik studentů, že má smysl učení se formy dřevěné figuríny pouze s partnerem, protože ve většině škol kde byl, mají pouze jednoho dřevěného panáka..
Tady lze jasně vidět, že vlastní zkušenosti z tréninku jednoho učitele jsou rozdílné. Tak uvidíme, v každém studentovi kus výuky stylu Yip Mana. Sifu Lo Man Kam klade zvláštní důraz na přesnost pohybů. Říká, že pohyby paží, jež se člověk naučil ve formě, musí odpovídat, protože jsou základem pro všechno ostatní. Zdůraznil, že v Chi Sao je jasně vidět a cítit, zda student rozumí úhlům a tvaru a je schopen je vykonávat. Já sám jsem ve svém vzdělávání u Sifu Lo Man Kam zjistil, že mnohé z toho, co už jsem si myslel, že umím, bylo nesprávně. Často to byly jen maličkosti, přesnost úhlů v pažích, výšky techniky, s nimiž to musí být provedeno, aby to mohlo být funkční. Sifu mi řekl často: "Vypadá to jako Wing Chun, ale není to Wing Chun.
Dnes se mi zdá pochopitelné, proč Sifu Lo Man Kam od studentů požadoval, aby se od něj jeho Kung-Fu učili úplně od začátku. Zpočátku jsem nemohl pochopit, proč jsme museli hodiny po hodinách stále cvičit první formu. Domnívali jsme se, že to už dávno umíme. Právě díky tomu jsem si uvědomil význam Siu Lim Tao. Sifu Lo mi jednou řekl, že nadaný umělec bojového umění, který by Siu Lim Tao v plném významu chápal, by mohl být téměř neporazitelný nepřítel. To je důvod, proč jsem i já dal ve své výuce důraz, aby studenti vždy čas na cvičení první formy věnovali, i když jsou již pokročilí v systému, umí i následující formy nebo dřevěného panáka.
Samozřejmě trénink s mým Sifu, ovlivnil můj způsob výuky. Snažím se učit své studenty to, co jsem při hodinách u svého Sifu cenil. Také další Wing Chun učitelé tam dají část výuky, který sami okusili. Předpokládá se, že učitelé, předají učení nefalšovaně z generace na generaci, tak jak se ji sami naučili. tolik znalostí a vliv člověka, s odkazem na celém světě nejvíce Wing Chun výkonu. Jediná věc, kterou pravděpodobně v západním světě nelze očekávat je trpělivost, klid a důvěru studentů na Tchaj-wanu a Číně. Důvěra v to, že jejich učitel jim vždycky ukáže, co mají cvičit pro své kung-fu, a oni to bez kladení otázek činí tak dlouho, dokud Sifu neuzná za smysluplné pokročit dále.

Marc Debus http://www.kungfuwebmag.de/033ce29c5e0206501.html
Trénink ve vink čun včera a dnes
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one